(infók + kedvezményes kuponok az elinduláshoz)
Legyünk őszinték: a motorosok nagy többsége nem arról álmodik, hogy egy maximum 45km/h-val „száguldozó”, 50 köbcentis hengerűrtartalmú gépet vezethessen.
Van viszont ezeknek a motoroknak két nagy előnyük:
És van egy harmadik tulajdonság is, amire egyesek szeretnek kihagyhatatlan lehetőségként gondolni: sok esetben nem könnyű első látásra megállapítani a különbséget egy 50 és mondjuk egy 125 köbcentis motor között.
Innentől kezdve a probléma adott: sokan azt hiszik, megúszhatják a plusz költségeket, ha a nagyobb motorukat kisebbnek „álcázzák”, bízva abban, hogy a rendőröknek nem fog feltűnni a csalás.
Elég csupán a gyanú ahhoz, hogy egy rendőr, akinek van szeme az ilyesmihez, elkezdjen kérdezősködi a motor kapcsán.
Vannak árulkodó jelek, mint például a féktárcsa mérete, de ha ezek nem is szúrnak szemet, akkor sem vagyunk biztonságban, mert egy esetleges balesetnél nagyon gyorsan kiderülhet, hogy csaltunk a rendszámtáblával.
És mi történik, ha elkapnak?
Nem csak egy büntetésre kell számítani, ugyanis ezzel több szabálysértést is elkövetünk, amik egyenként is komoly problémát okoznak majd a pénztárcánknak.
Mennyit spóroltunk azzal, hogy kihagytuk az A1 kategóriájú motoros jogosítványt, és nem bajlódtunk a motor szabályos forgalomba helyezésével?
Bármennyi is jön ki a számolás után, az egészen biztos, hogy egy kisebb baleset esetében is jóval többet veszíthetünk ennél.
A rendszámtábla hiánya önmagában is 5.000 Ft-tól 50.000 forintig terjedő helyszíni bírságot jelenthet.
Ehhez jönnek még hozzá a jogosítvány és forgalmi hiányából fakadó hasonló összegű büntetések, plusz a baleset okozásáért járó bírság, ami szintén 5.000 és 50.000 forint között mozog.
És ezek még csak a helyszíni bírságok: ha még feljelentés is történik, akkor akár 225.000 forintig is felmehetünk.
Ha valaki nem köt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást, és balesetet okoz, akkor helyette a Magyar Biztosítók Szövetsége fizeti ki a károsultat, a károkozót pedig kötelezik az összeg megtérítésére – ez tiszta sor.
Na, de akkor sincs ám biztonságban a rendszám nélküli nagymotor tulajdonosa, ha megkötötte a biztosítást!
A biztosító ugyanis hivatalosan egy 50ccm hengerűrtartalmú motorra írt vele szerződést: ha kiderül, hogy valójában egy 125-ös motorról volt szó, akkor a legnagyobb nyugalommal mondhatja, hogy a biztosítás nem érvényes, és a kártérítés felelőssége a motorost terheli.
Ha az 50 köbcentisnél nagyobb motorodon nincs rendszám, akkor azt gyakorlatilag nem helyezték hivatalosan forgalomba, így pedig a biztosítónak semmi dolga vele.
Már ha csak a balesetben vétlen jármű sérüléseit nézzük, akkor is számítani lehet 100.000 forint feletti összegekre – nem számítva a saját kárunkat persze, ami egyértelműen a mi bankszámlánknak fog fájdalmat jelenteni.
Ha még ráadásul meg is sérül valaki a balesetben, akkor pedig még zsebbe nyúlósabb lesz a történet: képzeld el, mennyit kell fizetni, ha olyan következményei lesznek, ami miatt valaki egy életen át tartó járadékra lesz jogosult.
És ezt nem fogja nekünk megtéríteni a biztosító, ha hazudtunk a motorunk teljesítményéről.
Ha már témánál vagyunk, akkor tegyünk egy kis kitérőt: van olyan eset, amikor a biztosításod él, és mégis fizetned kell a baleset után.
Olyankor fordulhat ez elő például, amikor
Ezekben az esetekben a biztosítód ugyan fedezi a kártérítés összegét, de utólag visszafizetésre kötelezhet, akár 1,5 millió forint értékben is!
A fizetés mind ezekben, mind a fentebbi esetekben egyaránt terhelheti a motor tulajdonosát és üzemben tartóját egyébként.
Amúgy elárulom: nemhogy a 125, de az 500, sőt a 2000 köbcentis motorokra sem kötelező rendszámtáblát rakni – csak akkor, ha forgalomban akarod használni.
Ez nevetségesen egyértelműnek tűnhet, de ennek kapcsán is érdemes tisztázni valamit: nem csak az aszfaltozott főút, de a falu határában futó, hetente 2 autó által használt földút is ugyanúgy közútnak számít.
Magánterületen, zárt pályán úgy mész a motoroddal, ahogyan csak akarsz, de ha úton szeretnél közlekedni, akkor bizony a hivatalos módon kell forgalomba helyezned a motorodat.
Arról egyébként most külön szót nem is ejtenék, hogy ha meg akarsz majd válni a motorodtól, akkor a rendszámtábla hiánya igen komoly akadályokat fog jelenteni az eladásnál – talán nem kell magyaráznom, miért.
Látod a számokat: akár 6-7 számjegyű kiadásokat is jelenthet Neked, ha ügyeskedni próbálsz a rendszámtáblával és a motoros jogosítvánnyal.
És felteszem újra a kérdést: mennyit nyersz vele összesen?
A legdurvább esetben is kb. 120.000-et spórolhattál meg az A1 motoros jogosítványon, vagy épp feleannyit, ha egyébként már rendelkezel B-s jogosítvánnyal.
És ehhez jönnek még hozzá azok az ezres-tízezres tételek, amik a forgalomba helyezéshez kellenek.
Nem akarom az ördögöt a falra festeni, de soha nem tudhatod, mikor keveredsz balesetbe akár a saját hibádból, és nem szeretném, hogy abban a pillanatban gondolkozz azon, mennyivel jobban jártál volna, ha mindent tisztán csinálsz.
Ha a jogosítvány hiánya jelenti a problémát, akkor is érdemesebb inkább letenni az A1-et – főleg akkor, ha felhasználod a friss jogsisoknak szóló kuponjainkat, amikkel olcsóbban vásárolhatsz motoros felszerelést magadnak.
Ne a 125-ös motorodat próbáld 50-esnek álcázni, mert nem fogsz jól járni vele: szerezd meg a jogsidat, vizsgáztasd le rendesen a motort, és nem lesz bajod az utakon!